Izrael a Česko mají zájem pokračovat ve spolupráci v základním výzkumu

Vědecká diplomatka Delana Mikolášová se v květnu zúčastnila společných česko-izraelských mezivládních konzultací v Izraeli, které se uskutečnily v Jeruzalémě za předsednictví premiéra Bohuslava Sobotky a jeho izraelského protějšku Benjamina Netanjahua. Mikolášová zorganizovala na okraj mezivládních konzultací další kolo jednání ředitele BIOCEVu prof. Pavla Martáska se zástupci firmy Pepticom, úspěšného spin-offu Hebrejské univerzity. Jednání se zúčastnil také prof. Amiram Goldblum, přední izraelský chemik a tvůrce algoritmu, který tvoří jádro technologie Pepticomu. 

V rámci mezivládních konzultací se ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová společně s náměstkem místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Arnoštem Marksem sešla s izraelským ministrem pro vědu, technologie a vesmír Ofirem Akunisem. Schůzka potvrdila zájem obou stran pokračovat ve společných výzvách v základním výzkumu. 

Premiéra Sobotku doprovázela při oficiální návštěvě Izraele také více než 30členná podnikatelská delegace organizovaná Svazem průmyslu a dopravy ČR a Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou (ČISOK). Pro část členů doprovodné delegace připravila Mikolášová expertní setkání zaměřené na inovace a vytváření start-upového ekosystému v Jeruzalémě.  Hlavním bodem setkání byla debata s Helen Wexler ze společnosti Jerusalem Development Authority, jejímž vlastníkem je jeruzalémský magistrát. Tato společnost rozvíjí strategii otevírání Jeruzaléma, města s více než tisíciletou tradicí, inovacím a novým podnikatelským nápadům. 

 

Sdílejte na: