Rada vlády zveřejní výzvu k Ceně za propagaci a popularizaci výzkumu
Rada vlády zveřejní výzvu k Ceně za propagaci a popularizaci výzkumu

V pátek 26. května 2023 se uskutečnilo ve Strakově akademii další z pravidelných zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), které vedl první místopředseda prof. Jiří Homola. Mezi hlavními body jednání členové RVVI projednali Zprávu o naplňování Strategie rovnosti žen a mužů do roku 2030 a materiál Aktualizace Cestovní mapy velkých výzkumných infrastruktur ČR. Představena byla také nominační výzva k Ceně předsedkyně RVVI za propagaci a popularizaci výzkumu za rok 2023.

Na květnovém zasedání schválili členové RVVI stanovisko k Aktualizaci Cestovní mapy velkých výzkumných infrastruktur ČR. Cestovní mapa je strategický materiál, který přináší koncepci velkých výzkumných infrastruktur v České republice a je ekvivalentem Cestovní mapy Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI).

Schválen byl také příspěvek RVVI do Zprávy o naplňování Strategie rovnosti žen a mužů 2021–2030. Příslušný materiál RVVI obsahuje plnění úkolů, jež má Rada v gesci či spolugesci. Vládě je zpráva od loňského roku každoročně předkládána do konce června.

Přijata byla dále výzva k podávání nominací na laureátky a laureáty Ceny předsedkyně RVVI za propagaci nebo popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací za rok 2023. Cena je udělována od roku 2016 a je určena vědeckým pracovníkům, a také novinářům, učitelům, podnikatelům, cestovatelům a dalším, kteří publikují na téma výzkumu, vývoje a inovací, předávají poznatky veřejnosti a celkově přispívají k popularizaci vědy a výzkumu.

Ocenění je spojené s odměnou až do výše 500 tisíc Kč a lze jej udělit jedenkrát za rok. K držitelům tohoto ocenění patří mezi jinými astronom a astrofyzik Jiří Grygar, botanik Václav Větvička, neuropatolog a spisovatel František Koukolík, geolog a klimatolog Václav Cílek nebo redaktor časopisu Vesmír Ivan Boháček.

V červnu budou nominační podmínky výzvy zveřejněny na webu www.vyzkum.cz.

 

Zdroj: tiskové sdělení RVVI - Úřadu vlády ČR  |  26. 5. 2023