Biochemik Jan Konvalinka je letošním držitelem Ceny předsedkyně RVVI za popularizaci výzkumu
Cena předsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) je udělována význačným osobnostem za propagaci nebo popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Laureátem letošního roku se stal profesor Jan Konvalinka, který toto významné ocenění převzal z rukou náměstkyně ministryně pro vědu výzkum a inovace Jany Havlíkové. Slavnostní akt se uskutečnil ve čtvrtek 7. prosince 2023 v Hrzánském paláci v Praze za účasti předních zástupců akademické obce, Úřadu vlády ČR, Ministerstva školství a dalších vzácných hostů.
Ocenění je udělováno jedenkrát ročně vědeckým pracovníkům, ale také novinářům, učitelům, podnikatelům, cestovatelům a průkopníkům, kteří popularizují poznání a předávají své poznatky o vědeckých výsledcích nejširší veřejnosti.
V pochvalné řeči na úvod slavnostního setkání promluvila předsedkyně Akademie věd ČR prof. Eva Zažímalová. Zdůraznila, že se letošní laureát věnuje popularizaci vědy neúnavně už řadu let a vrchol jeho popularizační kariéry veřejnost zaznamenala v době kovidové pandemie, kdy pravidelně vystupoval mj. v popularizačních pořadech veřejnoprávních médií i dalších relacích, a to nejen na téma kovidu, ale i vývoje virostatik, vakcín a podobně. V době, kdy atmosféra byla zjitřená, reprezentoval vždy hlas zdravého odborného rozumu, někdy říkal i to, co veřejnost nechtěla slyšet. Profesorka Zažímalová potvrdila, že je málo osobností, jež si cenu zaslouží tak jako Jan Konvalinka.
Cenu předala v zastoupení předsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace následně náměstkyně Mgr. Jana Havlíková. Dle jejích slov se v misi biochemika Jana Konvalinky vzácně kombinuje nejenom excelence vědecká, ale též široký záběr zájmu i mimo vědu - popularizační úsilí v kombinaci s neustálou pedagogickou činností a péčí a starostí o budoucí generaci či snahou o propojování vědců u nás i v zahraničí, kterému se dnes Jan Konvalinka věnuje především ve vedení Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Jana Havlíková ocenila zejména schopnost profesora Konvalinky přemýšlet a promlouvat o věcech, které se netýkají úzce jen vědy.
Profesor Konvalinka k udělení ceny vyjádřil své upřímné poděkování: „Ta cena je pro mě velká pocta. Zní to sice jako fráze, ale je to závazek. A co se taky obvykle říká, a taky je to pravda, že v tom nejedu sám. Jede v tom se mnou můj přítel pan profesor Machala, se kterým jsme řadu těch věcí dělali společně. Jedou v tom skvělí novináři a novinářky, se kterými jsem měl to potěšení spolupracovat, jako například Bára Tachecí, Martina Mašková nebo Aleš Palán, kterého jsem potkal po cestě. A úplně na začátku, a jemu posílám velké díky, to byl můj vzácný přítel Milan Uhde, se kterým jsem měl první pořady, které lze nazvat vědeckopopulární, v 90. letech v České televizi.“ Jan Konvalinka také poděkoval ve své řeči novinářům, kteří na popularizaci vědy a výzkumu pracují a snaží se informace z vědeckého světa získat. Společně je třeba o významu vědeckých poznatků přesvědčit veřejnost, a nejen z nedávné pandemické zkušenosti dále hledat způsob, jak se v této zemi společně domluvit.
Prof. RNDr. Jan Konvalinka, CSc.
vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Postgraduální studium absolvoval v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd (ÚOCHB), kam se po vědeckých stážích v Londýně, Heidelbergu a Hamburku vrátil v roce 1997. V ÚOCHB vede skupinu Proteázy lidských patogenů a od roku 2022 zde zastává funkci ředitele. V letech 2014–2022 působil jako prorektor pro vědu a výzkum Univerzity Karlovy, do roku 2022 byl členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Je členem vědeckých společností včetně Učené společnosti ČR, působí rovněž jako předseda vědecké rady Nadačního fondu Neuron.
Jan Konvalinka publikoval přes 140 odborných prací v mezinárodních časopisech, které získaly přes 5.000 citací. Ve svém výzkumu se zabývá zejména výzkumem proteáz retrovirů a neuropeptidáz. Za svou práci obdržel řadu ocenění, např. Dattovu medaili Federace evropských biochemických společností (FEBS) nebo nejnověji Medaili Učené společnosti ČR.
Popularizaci vědy se prof. Konvalinka věnuje řadu let, pravidelně účinkuje v pořadech Českého rozhlasu. Během pandemie covid-19 měl vysokou poslechovost pravidelný pořad „Koronavirus s Janem Konvalinkou“ s Barborou Tachecí na ČRo Plus, stejně oblíbená byla vystoupení ve zpravodajských a diskusních pořadech České televize na témata covid-19, vývoje virostatik, vakcín a průběhu epidemie. Je spoluautorem popularizačních knih Viry pro 21. století (Academia, 2011), Von Parasiten und Menschen (Springer Verlag Stuttgart, 2023) a Spánek rozumu plodí příšery (Prostor, 2020). Je držitelem ceny za popularizaci vědy AFO 2021.
Zdroj: tiskové sdělení RVVI - Úřadu vlády ČR | 10. 12. 2023