Rada pro výzkum, vývoj a inovace navrhne vládě jmenovat prof. Jirsu novým předsedou Grantové agentury ČR

V pátek 25. října 2024 se ve Strakově akademii konalo pravidelné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace, jíž předsedá ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek. K důležitým bodům programu patřily schválení stanoviska k návrhu na změnu programu SIGMA nebo volby do orgánů Technologické agentury ČR a Grantové agentury ČR.

Členové Rady pro výzkum, vývoj a inovace (Rada) projednali a schválili stanovisko Rady k návrhu Technologické agentury České republiky (TA ČR) na změnu programu na podporu aplikovaného výzkumu a inovací SIGMA. Program bude prodloužen o 6 let do roku 2035 a nově budou podporovány i projekty center kompetence. Program SIGMA navazuje na programy ZÉTA, ÉTA, GAMA 2 a DELTA 2 a zahrnuje též implementaci unijních nástrojů. Témata veřejných soutěží v oblasti podpory dlouhodobých technologických projektů budou schvalována Radou.

Na zasedání se uskutečnily tajné volby do orgánů TA ČR a Grantové agentury České republiky (GA ČR). Kromě nových členů výzkumné rady TA ČR a vědecké rady a předsednictva GA ČR byl tajnou volbou vybrán i nový předseda GA ČR. Z důvodu ukončení druhého funkčního období prof. Petra Baldriana bude nyní vládě navržen do funkce předsedy GA ČR prof. MUDr. Mgr. Milan Jirsa, CSc.

„Jmenování profesora Jirsy do čela Grantové agentury ČR je velkým přínosem. Vzhledem k jeho hlubokým znalostem a zkušenostem v oblasti biomedicíny, jeho dlouholetému angažmá v řízení vědeckých projektů a jeho mezinárodním úspěchům nemám pochyb, že GA ČR bude úspěšně pokračovat ve své misi podporovat špičkový výzkum a inovace, které posouvají českou vědu na globální úroveň. Věřím, že jeho vedení přinese nové impulsy do grantového systému a umožní dalším talentovaným vědcům rozvíjet své nápady,“ sdělil k výsledku volby ministr Ženíšek.

Členové Rady dále mimo jiné projednali zprávu o činnosti výzkumné rady TA ČR a zprávu o činnosti vědecké rady GA ČR a schválili doplnění Mezinárodního poradního orgánu Rady (ISAB, Mezinárodní rada) o tři nové členy.

„Na zasedání jsme také schválili rozšíření Mezinárodní rady o tři nové členy, doktora Davida Kolmana, profesora Hynka Wichterleho a doktorku Kláru Jelínkovou, viceprezidentku Harvardské univerzity. Je dobře, že máme k dispozici tento poradní orgán, který zahrnuje v zahraničí působící experty z různých oblastí výzkumu. Přináší jedinečný pohled na to, jak může Česko lépe inovovat a rozvíjet své vědecké kapacity, a já plánuji spolupráci s těmito experty dále prohlubovat," doplnil ministr Marek Ženíšek. 

_____________________________________________________

Prof. MUDr. Mgr. Milan Jirsa, CSc. 
Profesor Jirsa je významným odborníkem v biomedicinském výzkumu se specializací na genetiku jaterních onemocnění, s rozsáhlými vědeckými zkušenostmi včetně zkušenosti s řízením projektů a grantů. Prof. Jirsa působí jako vedoucí Laboratoře experimentální hepatologie a zástupce přednosty Centra experimentální medicíny IKEM, k jehož vybudování významně přispěl. Od listopadu 2021 je prof. Jirsa členem předsednictva GA ČR pro oblast Lékařských a biologických věd. Jeho práce vedoucí k objasnění příčiny několika dědičných onemocnění byly oceněny Českou hepatologickou společností ČLS JEP, čestným členstvím v České společnosti klinické biochemie a mezinárodní cenou The Bares Award. 
Z mezinárodních aktivit lze uvést členství ve vědecké radě nizozemské nadace De Crigler-Najjar Stichting zaměřené na financování výzkumu dědičných žloutenek. Na Univerzitě Karlově působí prof. Jirsa jako pedagog, školitel a člen oborové komise biochemie a patobiochemie. 

 

Zdroj: tiskové sdělení RVVI - Úřadu vlády ČR  | 25. 10. 2024