Pražská konference Rady pro výzkum, vývoj a inovace se věnovala aktualizaci metodiky i hodnocení vysokých škol

Ve středu 19. února 2025 uspořádala Rada pro výzkum, vývoj a inovace ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze konferenci Metodika hodnocení výzkumných organizací. Program odborného setkání se zaměřil na problematiku hodnocení vysokých škol a na aktualizaci metodiky hodnocení výzkumných organizací.

V prostorách České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) sdíleli své zkušenosti a poznatky z dosavadního hodnocení zástupci Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), úřadu ministra pro vědu, výzkum a inovace a Sekce pro vědu, výzkum a inovace při Úřadu vlády České republiky spolu se zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a univerzitních pracovišť.

Konferenci zahájila zdravice ministra pro vědu, výzkum a inovace a předsedy RVVI Marka Ženíška, který popřál všem přítomným úspěšný průběh konference a tlumočil svá očekávání k probíhající revizi principů hodnocení: „Prosazení aktualizace metodiky je pro mě jednou z priorit. To, jak hodnotíme výsledky výzkumu, je totiž zásadní pro jeho zdravý rozvoj a dosahování co nejlepších výsledků. Věřím, že implementace revidované metodiky hodnocení zkvalitní a dále rozvine objektivní a transparentní rámec pro posouzení kvality výzkumu, a tím podpoří excelenci, strategické rozhodování a efektivní rozdělování prostředků na vědu a výzkum,” podtrhnul v proslovu ministr. 

Účastníky konference následně přivítal prorektor ČZU pro vědu a výzkum Jan Vymazal, který vyjádřil potěšení, že po letech dorazila konference také na půdu České zemědělské univerzity.

Hlavní koordinátor hodnocení Petr Štěpnička, náměstek ministra pro vědu, výzkum a inovace Pavel Doleček a 1. místopředseda RVVI Tomáš Polívka zde představili stěžejní principy revize platné metodiky včetně stavu vypořádání materiálu před jeho předložením vládě. „Jsem rád, že z diskusí v průběhu konference je znát, že aktualizace metodiky se ubírá správným směrem. I když je zřejmé, že díky značné diverzitě vědeckého výzkumu napříč výzkumnými organizacemi v ČR nelze zcela uspokojit požadavky všech aktérů, téměř dva roky práce na aktualizaci spějí k rozumnému kompromisu, který by měl vést ke zvýšení kvality hodnocení výzkumu v ČR,“ shrnul závěrem prof. Polívka.

Výstupy hodnocení na národní úrovni využitelné pro vysoké školy prezentovali pracovníci Sekce pro vědu, výzkum a inovace. Michal Nekorjak seznámil účastníky konference s inovovanou webovou aplikací pro Modul 1, jež prezentuje agregovaná data o udělených stupních hodnocení výsledků. Kromě nových grafů aplikace obsahuje i přehledy pro fakultní úroveň jednotlivých škol. Dále byly představeny nové aplikace pro Modul 2, vizualizující obsah zveřejňovaných reportů. Materiály byly zároveň přeloženy do angličtiny a budou zpřístupněny na webové stránce pro podporu hodnocení https://m17.rvvi.cz. Vedoucí oddělení hodnocení Kateřina Miholová se v příspěvku dále věnovala agregaci hodnocení na úrovni fakult.

Tradičním blokem konference jsou komentáře a zkušenosti s hodnocením z pohledu Odborných panelů (OP), které přednesli předsedové OP Bohuslav Rezek (Natural Sciences) a Luboš Borůvka (Agricultural and Veterinary Sciences).

Problematiku hodnocení v segmentu vysokých škol v Modulech 3 až 5 z pohledu poskytovatele představili v obsáhlém příspěvku zástupci MŠMT Sandra Štollová a Vojtěch Fikar. Přednášející provedli účastníky mj. strukturou a harmonogramem hodnocení v roce 2025, jež provádějí Mezinárodní evaluační panely (MEP) podle „Metodiky VŠ 2025+“ schválené v říjnu l. r. vládou. Zkušenosti konkrétní vysoké školy s hodnocením poté sdílel Luděk Berec, prorektor pro vědu a výzkum Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

 

Záznam konference najdete na univerzitním YouTube kanálu. Nahrávky předchozích konferenčních akcí můžete zhlédnout na adrese https://www.youtube.com/@vedavyzkum/

 

Zdroj: tiskové sdělení RVVI - Úřadu vlády ČR  |  20. 2. 2025