Rada pro výzkum, vývoj a inovace vyhlásí nominační výzvu k Národní ceně vlády Česká hlava za rok 2025

V pátek 25. dubna 2025 se ve Strakově akademii konalo pravidelné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Členové Rady mimo jiné schválili materiál Zásady přípravy a hodnocení programů účelové podpory a Analýzu stavu výzkumu, vývoje a inovací v ČR, a dále se seznámili s přípravou nástrojů vedoucích k podpoře angažmá zahraničních vědců v Česku. Projednána byla letošní výzva k podávání návrhů na udělení Národní ceny vlády Česká hlava.

Před zahájením jednání uctili členové Rady minutou ticha památku zesnulého českého psychiatra a popularizátora vědy prof. Cyrila Höschla.

Radní poté schválili materiál Zásady přípravy a hodnocení programů účelové podpory výzkumu, vývoje a inovací a skupin grantových projektů a jejich dopadů, se kterým se seznámili již na březnovém zasedání. Zásady si kladou za cíl poskytnout nezbytný metodický rámec pro přípravu návrhů programů či monitorování a evaluaci programů již realizovaných, nastavit jednotný schvalovací proces, a zároveň vnést nové prvky kupř. ve sféře hodnocení dopadů. Materiál bude nyní předložen do meziresortního připomínkového řízení.

„Zásady představují důležitý krok ke sjednocení a zpřehlednění pravidel v oblasti účelové podpory výzkumu, vývoje a inovací. Zavádějí jasně strukturovaný a transparentní schvalovací proces, metodicky rámují celý životní cyklus programů a přinášejí důraz na hodnocení dopadů. Tyto změny zvyšují nejen kvalitu podpory vědy a výzkumu, ale i důvěru v její efektivitu,“ uvedl k projednanému materiálu ministr pro vědu, výzkum a inovace a předseda RVVI Marek Ženíšek.

Projednán byl i materiál Analýza stavu výzkumu, vývoje a inovací v České republice a jejich srovnání se zahraničím v roce 2023, který bude předložen na jednání vlády. Analýza obsahuje zhodnocení hlavních indikátorů vypovídajících o stavu systému výzkumu a vývoje v ČR a Rada ji připravuje každoročně podle zákona č. 130/2002 Sb. Radní také schválili návrh zadání dokumentu Analýzy za období roku 2024.

RVVI následně schválila Výzvu k podávání návrhů kandidátek a kandidátů na udělení Národní ceny vlády Česká hlava za rok 2025, která bude vyhlášena do konce dubna na webu vyzkum.gov.cz a vlada.gov.cz – v souladu s termínem zveřejnění pravidel soutěže Česká hlava (ceskahlava.cz) pro letošní rok.

Významným bodem jednání byly Nástroje k podpoře angažmá zahraničních vědců v ČR. Návazně na deklarovanou potřebu větší otevřenosti výzkumného prostředí v ČR, jež usnadní návraty vědců a vědkyň ze zahraničí a vytvoří příležitosti pro spolupráci s předními zahraničními odborníky, a s ohledem na současnou mezinárodní situaci, adresuje Rada výzkumným organizacím podnět zvážit možnosti účasti amerických výzkumníků v řešitelských týmech nově navrhovaných projektů ve veřejných soutěžích.

„Věda potřebuje svobodu, stabilitu a otevřenost. Proto jsme například spolu s Technologickou agenturou ČR připravili nový koncept takzvaných technologických chairs, které usnadní působení zahraničních vědců v Česku. Chceme, aby se naše země stala bezpečným a inspirativním prostředím pro špičkové výzkumníky z celého světa, kteří hledají prostor pro svobodnou vědeckou práci. V době, kdy se v některých zemích nezávislá věda dostává pod tlak, je naší odpovědností nabídnout alternativu a posílit tak naši konkurenceschopnost i mezinárodní prestiž,“ doplnil k zahájení přípravného procesu ministr Marek Ženíšek.

V pokračování dubnového zasedání navrhli členové RVVI svému předsedovi jmenovat dalšího z členů Mezinárodního poradního orgánu Rady (ISAB). Je jím prof. Wolfgang Wahlster, mezinárodně uznávaný odborník v oboru umělé inteligence z Universität des Saarlandes v Německu. Radní současně odsouhlasili program nejbližšího zasedání ISAB, které se uskuteční 21. května v prostorách Hrzánského paláce v Praze.

Schválena byla rovněž výzva k podávání návrhů kandidátek a kandidátů do předsednictva Grantové agentury ČR (GA ČR), a to z důvodu končícího funkčního období jeho člena a předsedy GA ČR prof. Milana Jirsy ke dni 4. listopadu t. r. Předsednictvo má včetně předsedy celkem 5 členů, které jmenuje a odvolává vláda na návrh RVVI. Výzva bude taktéž zveřejněna na webu vyzkum.gov.cz.

Prof. Dr. rer. nat. Dr. h.c. mult. Wolfgang Wahlster, ML (ISAB)

Prof. Wahlster je emeritním profesorem v oboru umělé inteligence (AI) na Universität des Saarlandes v německém Saarbrückenu. Stal se průkopníkem zcela nových oborů na rozhraní počítačových věd, průmyslového inženýrství a Internetu věcí. V oblasti Průmyslu 4.0 představují výzkumné výsledky profesora Wahlstera skutečný průlom v konceptu průmyslu budoucnosti. Jako zakládající ředitel Německého výzkumného centra pro umělou inteligenci (Deutsches Forschungszentrum für Künstliche Intelligenz GmbH, DFKI) a jeho dlouholetý CEO a vědecký ředitel rozvinul DFKI do jednoho z největších výzkumných pracovišť oboru. Již od 90. let podporoval českou vědu a zasloužil se o integraci české AI komunity do evropského výzkumu. Působil a působí v řadě poradních orgánů doma i v zahraničí, mj. jako poradce německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.

 

Zdroj: tiskové sdělení RVVI - Úřadu vlády ČR  |  25. 4. 2025