Rada pro výzkum, vývoj a inovace jednala se zahraničními experty sdruženými v ISAB
Členové a členky Rady pro výzkum, vývoj a inovace se setkali ve středu 21. května v Hrzánském paláci v Praze na společném zasedání se svým mezinárodním poradním orgánem, tzv. Mezinárodní radou. K hlavním bodům expertního jednání, jež probíhá každoročně v Praze, patřila témata vědní politiky: nový zákon o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí, metodika hodnocení výzkumných organizací či Národní priority orientovaného výzkumu.
Intenzivní odpolední jednání Mezinárodní rady (ISAB) s členy Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) probíhalo v hybridním režimu. Zahraniční hosté byli podrobně seznámeni se současným stavem vývoje politiky vědy a výzkumu v České republice, konkrétně v oblastech tvorby státního rozpočtu na vědu a výzkum, procesu schvalování nového zákona o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí či působnosti novely zákona o veřejných výzkumných organizacích.
V další části debaty přišla na řadu témata metodiky hodnocení a její aktualizace (Metodika 2025+) či redefinice Národních priorit orientovaného výzkumu. Zahraniční experti byli též informováni o činnosti pracovních skupin Lidé ve vědě a Transfer technologií a znalostí a nově připravovaných programech účelové podpory (IMPAKT2, PRODEF, TWIST, STRATE ad.).
„Zkušenosti členů Mezinárodní rady dávají RVVI cennou zpětnou vazbu. Jejich přehled o fungování vědních systémů v zahraničí je nenahraditelný, zejména pokud chceme držet krok v podpoře excelentního výzkumu a otevřenosti výzkumného prostředí,“ sdělila k výsledku setkání místopředsedkyně RVVI dr. Adéla Gjuričová, která jednání vedla.
Mezinárodní rada je poradní orgán RVVI složený z význačných zahraničních odborníků, kteří poskytují cenné mezinárodní expertní srovnání už od roku 2017. S koncem druhého funkčního období k 27. dubnu t.r. se členové ISAB obměnili a v současnosti zde působí 12 světově uznávaných vědců:
Prof. Wilhelm Jan Ansorge činný na univerzitě EPFL-ETH Lausanne ve Švýcarsku, Prof. Michele Aresta, CEO společnosti IC2R (Innovative Catalysis for Carbon Recycling-Ltd.) v Itálii, Prof. Jannette Carey z Princeton University v USA, Prof. Joseph Hamill, emeritní profesor na University of Massachusetts v USA, Dr. Klára Jelínková, viceprezidentka a IT ředitelka na Harvard University v USA, Dr. David Kolman působící jako vedoucí grantové kanceláře na IT:U – Interdisciplinary Transformation University Austria v Linzi, Prof. Joachim von Puttkamer, ředitel Imre Kerész Kolleg Jena, děkanka Fakulty sociálních a behaviorálních věd Leidenské univerzity v Nizozemsku Prof. Sarah de Rijcke, Prof. Sebastian Scholz působící ve Fraunhoferově institutu v Zittau (IWU), Prof. Hynek Wichterle z Kolumbijské univerzity v USA, Dr. Martin Tolar, zakladatel, prezident a CEO společnosti Alzheon, Inc. v USA, a Prof. Wolfgang Wahlster, zakládající ředitel a dlouholetý CEO Německého výzkumného centra pro umělou inteligenci (DFKI).
V závěru jednání navrhli členové ISAB ministru pro vědu, výzkum a inovace a předsedovi RVVI Marku Ženíškovi jmenovat předsedou tohoto mezinárodního poradního orgánu Prof. Willhelma Ansorgeho.
V posledních letech vydala Mezinárodní rada kupř. sérii doporučení ohledně systému financování výzkumu v České republice s cílem zlepšit funkčnost a efektivitu působnosti Grantové agentury ČR a Technologické agentury ČR.
Zdroj: tiskové sdělení RVVI - Úřadu vlády ČR | 22. 5. 2025