EU je pro nás příležitostí být součástí volného prostoru pro znalosti, vědu, výzkum a inovace

Ministryně pro vědu Helena Langšádlová, která je zároveň předsedkyní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), se zúčastnila 3. února 2022 kulatého stolu k tématu příprav předsednictví České republiky v Radě Evropské unie pořádaného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v prostorách Národní technické knihovny v Praze. Cílem pracovního setkání bylo představit priority českého předsednictví v oblastech mj. vysokoškolského vzdělávání a výzkumu a vývoje. Česká republika se historicky už podruhé ujme předsednictví v Radě EU ve druhé polovině letošního roku.
 

Helena Langšádlová během úvodního vystoupení na kulatém stolu MŠMT. Foto: archív Úřadu vlády ČR.

 
"Evropskou unii bere mnoho lidí již jako samozřejmost, pro mě je to však stále něco nesmírně vzácného a mimořádného. Evropská unie je pro nás příležitostí být součástí volného prostoru i pro znalosti, vědu, výzkum a inovace, které jsou klíčové pro udržení konkurenceschopnosti naší země a ekonomického růstu.
Čeká nás předsednictví EU. Je to především odpovědnost, ale také příležitost posílit spolupráci v oblasti vědy a výzkumu. Mojí prioritou bude nastolit synergii při financování vědy z národních, evropských a soukromých peněz. Druhou prioritou je podpora vědecké infrastruktury, kterou by bylo ideální více sdílet a využívat co nejefektivněji," sdělila ministryně na svém facebookovém účtu.

Diskusního panelu Výzkum a vývoj se v rámci kulatého stolu zúčastnil také první místopředseda RVVI Pavel Baran.

Záznam setkání můžete sledovat ZDE: https://slideslive.com/38975460/kulaty-stul-k-priprave-predsednictvi-cr-v-rade-eu 

 

redakčně upraveno