Chief Scientific Officers
Chief Science Officer (CSO) je pozice určená k posílení využívání vědeckých poznatků při tvorbě veřejných politik. V souladu s evropskými doporučeními by měl mít každý resort k dispozici vysoce postaveného odborníka, který propojuje ministerstvo s vědeckou komunitou, pomáhá identifikovat, které znalosti ministerstvo potřebuje a podporuje integraci výzkumných výsledků do rozhodovacích procesů.
CSO jako ústřední postava by zajistila konzistentnost a koherenci a také posílila obecný narativ využívání vědeckých poznatků. Úlohou CSO není být jedním z hlavních analytiků ministerstva, ale spíše osobou, která posiluje kulturu využívání vědeckých poznatků pro politiku na jednotlivých ministerstvech a zajišťuje efektivní poskytování, správu a využívání vědeckých poznatků k řešení potřeb ministerstva.
Osoba na pozici CSO (Chief Science Officer) by měla disponovat kombinací vědecké expertizy a praktických zkušeností z politického prostředí. Důležité jsou také silné komunikační a prezentační dovednosti a schopnost budovat a udržovat profesní sítě napříč výzkumnými i správními institucemi.
Cíle CSO
- Centralizovat a posílit integraci vědeckých poznatků do procesu tvorby politik na každém ministerstvu.
- Zajistit konzistenci a soudržnost v procesu využívání vědeckých poznatků.
- Zamezit duplicitě a posílit procesy sdílení znalostí v rámci ministerstev a mezi nimi.
- Umožnění kontroly nad procesem vývoje strategií pro generování znalostí a jejich využití pro tvorbu politik; zajistit jejich plnění.
Zodpovědnosti CSO
- Definice výzkumných potřeb: Identifikace a formulace vědeckých a výzkumných priorit, které jsou v souladu se strategickými cíli ministerstva a vycházejí z dialogu s politickými útvary.
- Hodnocení a monitorování výzkumu: Dohled nad hodnocením výzkumných projektů a zajištění toho, že splňují požadované standardy a cíle.
- Podpora během výzkumných projektů: Poskytování poradenství a zdrojů pro hladký průběh výzkumných projektů.
- Navazování spolupráce: Budování a udržování partnerství s univerzitami, RVVI, výzkumnými institucemi a dalšími relevantními subjekty za účelem podpory spolupráce a výměny znalostí.
- Integrace vědeckých a výzkumných výsledků do politik a iniciativ.
- Koordinace výzkumných aktivit v rámci ministerstva a napříč ministerstvy.
- Poskytování odborného poradenství ministerským útvarům v komplexních vědeckých otázkách. Data management.
Přílohy
-
CSO Implementation Plan (Implementační plán zavedení CSO)
Dokument nabízí praktický plán pro zavedení pozice CSO na úrovni jednotlivého ministerstva i pro vytvoření celostátní sítě CSO s koordinací na Úřadu vlády. Popisuje jednotlivé fáze implementace od přípravy přes zřízení až po vyhodnocení dopadů a další rozvoj.
-
CSO Agendy (Agendy CSO a GSN)
Přehled klíčových agend a odpovědností CSO dle doporučení Evropské komise. Zahrnuje aktivity spojené s definováním výzkumných potřeb, spoluprací s výzkumnými institucemi, integrací evidence do tvorby politik a podporou kultury „Science for policy“. Zahrnuty jsou také navrhované úlohy pro roli tzv. Government Science Networkera (GSN).