Stanovisko predsednictva Rady vlady Ceske republiky pro vyzkum a vyvoj k probihajici diskusi o vyuziti prostredku na vedu a vyzkum
Nekolik relaci Ceske televize prineslo v poslednich dnech informace o financovani nasi vedy, vyzkumu a vyvoje. V prispevcich bylo mj. uvedeno, ze stat investuje penize spatne, vyuziti prostredku neni vubec kontrolovano a prostredky jsou venovany na projekty bez praktickeho vyznamu.
Opak je pravdou. Informace o vyuziti techto prostredku a o jednotlivych projektech jsou, jako v jedne z mala oblasti, jiz radu let verejne dostupne. Zpusob, jakym jsou hodnoceny navrhy vedeckych a vyzkumnych projektu je stejny jako ve vyspelych zemich, je stejne prisny a jenom kazdy ctvrty uchazec prostredky ziska. Nejde pritom o subjektivni nazor Rady nebo ceskych vedcu, ale o objektivni hodnoceni ze zahranici. Jako jeden z rady prikladu lze uvest bezproblemove hodnoceni stavu naseho vyzkumu a vyvoje ze strany Evropske unie v ramci priprav na vstup do unie. U rady ostatnich oblasti dopadlo hodnoceni Ceske republiky podstatne hure. Ve vede a vyzkumu jsme od letosniho roku plnopravnymi cleny se stejnymi pravy a povinnostmi pri ucasti na spolecnych programech Evropske unie. I ve vysledcich nasi vedy a vyzkumu jsme podle objektivnich ukazatelu minimalne na stejne urovni jako Polsko, Madarsko a dalsi srovnatelne zeme.
Hlavni problem nasi vedy a vyzkumu neni totiz v nedostatecne kontrole nebo v neefektivnim utraceni prostredku, ale v jejich vysi. Pouze nadseni ceskych vedcu, radu let trpelive cekajicich na splneni slibu vsech minulych vlad o zvyseni prostredku na vedu a vyzkum, nestaci. Jenom pro ilustraci uvadime, ze vice nez polovina pristroju, na kterych vyzkumnici pracuji, je davno odepsana a patri do sberu. Kriticka je vyse platu, zejmena mladych vedcu, nedostava se knih a casopisu nezbytnych pro vedeckou praci atd.
Poprve v prubehu poslednich deseti let vlada pocatkem tohoto roku jasne a konkretne stanovila, kolik prostredku na oblast vyzkumu a vyvoje bude davat a co za to ocekava. Podle usneseni vlady se maji prostredky urcene na tuto oblast v roce 2000 zvysit na 0,6 % HDP, coz je narust cca o 2,75 mld. Kc. Tyto prostredky jsou urceny na zamery a projekty, ktere prokazi splneni zejmena dvou hlavnich podminek. Prvni podminkou je, ze organizace nebo tym jiz dosahly velmi kvalitnich vysledku. Druhou podminkou je, aby predpokladane vysledky projektu ci zameru byly na svetove urovni v dobe jejich ukonceni. Ve vede a vyzkumu neni samozrejme vse idealni. Jde ale o jednu z mala oblasti naseho zivota, ktera je vyrazne blize vyspelym zemim nez ostatni oblasti a soustavne se zlepsuje. Napr. k dosavadnim kontrolnim mechanismum vyzkumu a vyvoje od letosniho roku pribyl jeste dalsi - proces hodnoceni vyzkumnych zameru a vysledku organizaci.
V odvysilanych relacich Ceske televize bohuzel chybela druha, podstatnejsi cast a to jak dale. O budoucnosti ceske vedy, vyzkumu a vyvoje se prave v techto dnech diskutuje pri priprave Narodni politiky vyzkumu a vyvoje. Na priprave se podili zastupci vsech organizaci a instituci, ktere se vyzkumem a vyvojem zabyvaji nebo vyuzivaji jejich vysledky. Vysledny navrh bude ve druhe polovine roku podroben verejne diskusi. Radu informaci o ceske vede, vyzkumu a vyvoji lze ziskat prostrednictvim internetovske stranky Rady vlady Ceske republiky pro vyzkum a vyvoj (http://www.vlada.cz) (Pozn. spravce WWW stranek: Internetova stranka RVV je premistena na adresu:http://www.vyzkum.cz).