Rada pro výzkum, vývoj a inovace navrhla laureáty na Cenu vlády nadanému studentovi

V pátek 28. března 2025 se ve Strakově akademii uskutečnilo další z pravidelných zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace, jíž předsedá ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek. Členové Rady projednali mimo jiné stanovisko k programu rozvoje bezpečnostního výzkumu IMPAKT 2 a schválili návrh výdajů státního rozpočtu na vědu a výzkum 2026+ určený pro meziresortní řízení. Z výsledku tajného hlasování byli vládě navrženi tři laureáti na Cenu vlády nadanému studentovi. Radní zároveň navrhli jmenovat novou členku Mezinárodního poradního orgánu Rady.

V úvodu jednání schválila Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) stanovisko k návrhu programu Strategická podpora rozvoje bezpečnostního výzkumu ČR (IMPAKT 2). Hlavním cílem programu je podpora bezpečnostního výzkumu se zaměřením na jeho internacionalizaci, rozvoj lidských zdrojů a budování kapacit prostřednictvím Center spolupráce.

RVVI následně schválila Návrh výdajů státního rozpočtu ČR na výzkum, experimentální vývoj a inovace na rok 2026 se střednědobým výhledem na léta 2027–2028 a dlouhodobým výhledem do roku 2032, který bude předložen do meziresortního připomínkového řízení. Celkový objem financování roku 2026 ve výši 46,67 mld. Kč je navržen o 3,36 mld. Kč vyšší oproti výdajům schváleným pro rok 2025.

Významným bodem jednání byl výběr kandidátek a kandidátů na Cenu vlády nadanému studentovi za rok 2024. Na základě otevřené výzvy se opět sešla početná řada kvalitních nominací. Z celkem 57 doručených přihlášek navrhli členové RVVI jmenovat laureáty ceny Zuzanu Zelenkovou v kategorii student střední a vyšší odborné školy, Bc. Terezu Patlejchovou v kategorii student v bakalářském nebo magisterském studijním programu a Mgr. Daniela Pluskala v kategorii student v doktorském studijním programu. Návrh bude nyní předložen na jednání vlády.

Cena vlády nadanému studentovi je nejen uznáním mimořádných výsledků začínajících výzkumníků, ale také možnou silnou motivací pro mladé lidi, kteří vědeckou kariéru zvažují. Téměř 60 letošních nominací svědčí o vysoké úrovni nastupující generace vědců, jejich talentu a odhodlání. Věřím, že ocenění podpoří laureáty v jejich odborném rozvoji a současně inspiruje další studenty k odvaze přicházet s novými myšlenkami a posouvat hranice poznání,“ uvedl k významu ocenění ministr Ženíšek.

Na základě tajného hlasování navrhli poté členové RVVI svému předsedovi jmenovat novou členkou Mezinárodního poradního orgánu Rady (ISAB) Prof. Jannette Carey z Princeton University v USA. ISAB je poradní orgán složený z mezinárodně uznávaných odborníků, který poskytuje členům RVVI již od roku 2017 nezávislá expertní stanoviska k vybraným strategickým dokumentům či projednávaným klíčovým tématům.

V další části jednání schválila RVVI text Výzvy k podávání návrhů kandidátů na 3 členky / členy předsednictva Technologické agentury ČR. Výzva bude standardně zveřejněna na webových stránkách vyzkum.gov.cz

Radní se dále seznámili s materiálem Zásady přípravy a hodnocení programů účelové podpory výzkumu, vývoje a inovací a skupin grantových projektů a jejich dopadů a byly jim předloženy výstupy projektu Policy Support Facility, jež slouží jako podklad pro diskusi o podpoře přenosu znalostí do praxe. Doporučení byla prezentována 18. března 2025 na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR za účasti zástupců Evropské komise, evropských nezávislých expertů a české odborné veřejnosti.

Projekt ve spolupráci s Evropskou komisí se zaměřil na efektivnější přenos znalostí a využití výsledků výzkumu. K souboru konkrétních opatření patří zavedení systémového přístupu, jasnější vymezení rolí a odpovědnosti jednotlivých aktérů, vytvoření národní strategie nebo registru transferových kanceláří či začlenění této agendy do institucionálního financování výzkumných organizací. Další doporučení se týkají úprav hodnotících mechanismů, podpory regionálních inovačních struktur a posílení legislativního rámce s cílem propojit výzkum s praxí a posílit inovační ekosystém v ČR.

Prof. Jannette Carey (ISAB)

Jannette Carey je profesorkou chemie a molekulární biologie na Princeton University v New Jersey v USA. Působí jako odborná poradkyně v amerických a globálních iniciativách v oblasti vědy a techniky, je členkou řady poradních a grantových recenzních komisí a editorkou vědeckého časopisu Biochimica et Biophysica Acta. Profesorka Carey má také široký přehled o fungování vědy a vědeckých institucí v České republice. Pravidelně přednáší a organizuje letní školy pro zahraniční studenty na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích ve spolupráci s Mikrobiologickým ústavem AV ČR.

Zdroj: RVVI - Úřad vlády ČR  |  28. 3. 2025