Plány genderové rovnosti

Genderová rovnost je jednou ze základních hodnot Evropské unie a je i průřezovou prioritou Evropského výzkumného prostoru. Základní nástrojem pro její prosazování jsou plány genderové rovnosti. Ty jsou od roku 2022 podmínkou pro účast v programu podpory výzkumu Horizont Evropa pro veřejné výzkumné organizace a veřejné a soukromé vysoké školy. Od roku 2023 je vyžaduje také Grantová agentura ČR a další naši poskytovatelé.

PLÁNY GENDEROVÉ ROVNOSTI

Plán genderové rovnosti je nástrojem pro zavádění systematických politik a opatření na podporu genderové rovnosti v instituci prostřednictvím udržitelné transformace organizačních procesů, struktur a kultury.

Plány genderové rovnosti musí dle Evropské komise obsahovat dvě sady prvků – jednak sadu čtyř minimálních povinných požadavků a jednak analýzu a opatření v pěti doporučených oblastech.

Mezi minimální požadavky na plány genderové rovnosti patří:

  1. Zveřejnění a oficiální schválení dokumentu: plán genderové rovnosti by měl být publikován na webových stránkách instituce a být podepsaný vedením organizace.
  2. Vyhrazené zdroje: plán genderové rovnosti by měl obsahovat informace o vyhrazených zdrojích, a to jak finančních, tak (odborných) personálních.
  3. Sběr dat a monitoring: Instituce by měly sbírat genderově členěná data

o zaměstnaných osobách (v relevantních případech také o studujících) a měly by vydávat každoroční zprávy založené na sledovaných indikátorech.

  1. Realizace školení: Instituce by měla zajistit školení v oblasti genderové rovnosti a nevědomých genderových předsudků pro zaměstnance a osoby s rozhodovací pravomocí a zvyšovat informovanost o těchto tématech.

Doporučenými oblastmi jsou:

  1. Slaďování osobního a pracovního života a organizační kultura
  2. Genderová vyváženost ve vedoucích a rozhodovacích pozicích
  3. Genderová rovnost při náboru a kariérním postupu
  4. Integrace genderové dimenze do obsahu výzkumu a výuky
  5. Opatření proti genderově podmíněnému násilí včetně sexuálního obtěžování

Seznam aktuálních GEP jednotlivých institucí naleznete zde:

VYSOKÉ ŠKOLY


VEŘEJNÉ VÝZKUMNÉ INSTITUCE

Evropská komise v roce 2024 provedla pilotní kontrolu dodržování závazných ustanovení ve vztahu k plánům genderové rovnosti na 29 institucích, na něž se kritérium účast vztahuje, a to včetně několika českých. V tuto chvíli nejsou zveřejněny další informace týkající se kontrol dodržování těchto pravidel. Pro případné konzultace a další podporu při přípravě plánu genderové rovnosti přejděte na stránky NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR.

Analýzu plánů genderové rovnosti provedenou NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR v rámci projektu STRATIN+ k dubnu 2024 naleznete ZDE. Příklady dobré praxe GEP naleznete ZDE.

Oddělení NKC – gender a věda Sociologického ústavu Akademie věd poskytuje vědeckým a výzkumným pracovištím v České republice podporu v oblasti tvorby a implementace plánu genderové rovnosti v podobě konzultací a seminářů. Více informací je k dispozici ZDE.

 

Sdílejte na: