Analýza plánů genderové rovnosti

PLÁNY GENDEROVÉ ROVNOSTI V ČR: STAV ROKU 2024

Počet institucí, které přijaly plán genderové rovnosti, se v ČR od roku 2021 zvyšuje. K dubnu roku 2024 jej přijalo celkem 95 výzkumných institucí, z toho 28 veřejných či státních vysokých škol (tedy 100 % z těchto institucí) a 67 veřejných výzkumných institucí (86 % z těchto institucí).

Analýza čtyř povinných požadavků definovaných Evropskou komisí pro účast v programu Horizont Evropa ukazuje, že se z většiny institucím daří povinné požadavky plnit. Všechny povinné požadavky naplňuje 75 GEPů (79 %). Z toho se jedná o 22 GEPů VŠ (79 %) a 53 GEPů v. v. i. (79 %). Nejvíce z nich jich naplňuje požadavek na alokaci zdrojů (finančních a personálních – expertních), kterou plní 100 % VŠ a 91 % v. v. i. Podobně instituce plní i požadavek na tréninkový plán, který opět plní 100 % VŠ a 96 % v. v. i. Nejméně pak instituce naplňují požadavek na sběr a monitoring dat, ke kterému se ve svých GEPech zavazuje 89 % VŠ a 94 % v. v. i., a požadavek na publikování a oficiální schválení dokumentu, který plní 89 % VŠ a 94 % v. v. i.

Analýza pěti doporučených tematických oblastí ukazuje, že se instituce ve svých GEPech často všemi doporučenými oblastmi nezabývají. Všechny doporučené oblasti řeší 44 % GEPů. Instituce se nejvíce zaměřují na doporučenou oblastí 1, tedy na slaďování osobního a pracovního života a organizační kulturu (86 % všech institucí), dále na oblasti 3 a 5, které se zabývají genderovou rovností při náboru a kariérním postupu a genderově podmíněným násilím a sexuálním obtěžováním (oběma oblastmi se zabývá 86 % GEPů). Nadpoloviční většina GEPů (69 %) také řeší opatření 2, tedy genderovou vyváženost ve vedení a v rozhodovacích pozicích. Nejméně GEPů se pak zabývá oblastí 4, tedy začleněním genderové dimenze do obsahu výzkumu a výuky (57 %).

 

Více informací k samotným plánům genderové rovnosti i analýzy na toto téma naleznete na webu Národního kontaktního centra – gender a věda.

 

 

Sdílejte na: