Zájem Západočeské univerzity o příležitosti ke spolupráci v Izraeli

Petr Kavalíř, zástupce vedoucího Centra nových technologií Západočeské univerzity v Plzni, uskutečnil na počátku června 2016 pracovní návštěvu Izraele. Kavalíř se v doprovodu vědecké diplomatky Mikolášové zúčastnil kromě třídenní TAU Innovation Conference na Telavivské univerzitě také řady dalších jednání, na jejichž organizaci se Mikolášová podílela. 
V Jeruzalémě společně navštívili Yissum, transferovou společnost patřící Hebrejské univerzitě, kde se setkali Danou Gavish-Fridman, viceprezidentkou pro marketing. Yissum, výhradní vlastník veškerého duševního vlastnictví Hebrejské univerzity, byla založena v roce 1964 a patří mezi první tři centra technologického transferu na světě. Mezi největší úspěchy komercializace duševního vlastnictví vědců z Hebrejské univerzity patří podle Gavish-Fridman například lék Exelon, který účinně potlačuje příznaky demence způsobené Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou (výrobce Novartis) či technologie MobilEye, sofistikovaný systém snižující nehodovost dopravy, který se stále častěji stává součástí softwaru nových osobních automobilů.  
Mikolášová s Kavalířem se v Jeruzalémě setkali i s Amitem Zilberstainem, ředitelem nově vzniklého centra rozvoje podnikání Hebrejské univerzity s názvem HUstart. HUstart neposkytuje jen zázemí pro nově vznikající start-upy, ale nabízí i osmiměsíční akademické semináře zaměřené na podnikatelské dovednosti či krátkodobé letní kurzy. V neposlední řadě Kavalíř s Mikolášovou navštívili nově otevřený akcelerátor MassChallenge, pobočku jednoho z největších světových akcelerátorů, jehož aktivity osobně podporuje starosta Jeruzaléma Nir Barkat. 
Kavalíř uvedl, že v Izraeli spatřuje pro Západočeskou univerzitu velký potenciál především v oblasti „best practice“ transferu znalostí z akademické sféry do praxe. Inspirativní je podle něj také vybudování ekosystému podpory inovací a nově vznikajících firem.
 

Sdílejte na: